Художньо-літературне видання

 

            У час, коли ми повертаємося «до себе», особливої актуальності набувають книги, пов’язані з краєзнавчою проблематикою. Вони служать добрим підмурівком для реконструкції історичної пам’яті, автентичного «образу нас».

          Цьому сприяє і пропонована книга Михайла Яремківа «Силует рідного міста: на перетині історії і культури». За своїм задумом вона має, можна сказати, мозаїчно-довідковий характер, оскільки подані у ній довідки висвітлюють Самбір у різних часових вимірах – від етапу заснування аж до сьогодення, у різних когнітивних площинах: історичній, культурній, власне мистецькій. За ретельно підібраними відомостями постає колоритний портрет стародавнього Самбора, а історична пам’ять повертає на його вулиці постаті, чиє життя і діяльність були поєднані більшою чи меншою мірою із цим овіяним легендами містом: українських гетьманів Петра Конашевича Сагайдачного, Марка Жмайла, героя оборони Відня (1683) Юрія Кульчицького, видатних культурних діячів XVI – XVII ст. Григорія Самбірчика, Памва Беринди, Павла Конюшкевича. Самбірська земля, хоч географічно і була територією в умовах бездержавної України, але завжди відчувала пульс культури, наснажувала націєтворчою енергією своїх кращих синів. Невипадково на зламі XIX – XX ст. ця земля дала Україні ціле ґроно яскравих імен: актора – Леся Курбаса, оперного співака Олександра Носалевича, видатного українського вченого, основоположника українського етнографічного музикознавства Філарета Колессу; словами свого «Мойсея» звертався до самбірчан і Великий Каменяр.

Власне роль і місце Самбора в культурному просторі України, зокрема в історії мистецького розвою, лейтмотивом проходить через усю книгу. Навколо цієї стрижневої ідеї і групуються виокремлені з низки джерел статті, які попри різний почерк думки їх авторів доповнюють одна одну. Залюбленість М. Яремківа у рідне місто, сумлінність краєзнавця-дослідника дозволили упорядникові зробити викладений матеріал пізнавально насиченим і логічно умотивованим, загалом уникнувши загрозливих при такій роботі рифів аморфності і еклектики. Автентичні назви вулиць, передмість, давніх сакральних пам´яток створюють неповторний, специфічно самбірський колорит. Тяглість культурних традицій утверджують сучасні митці Самбора, творчість яких відбита у розділі «Майстри сьогодення».

 Пропонована книга є першою спробою Михайла Яремківа у такому жанрі, для якого більш звичним є творити барвами свій мистецький світ (понад сорок районних, обласних і всеукраїнських виставок; міжнародна персональна виставка 2009 р. в австрійському місті Фронляйтені), ніж реконструювати його вербально через знакові події й імена. Зрозуміло, що це видання за своїм жанром не може претендувати на повне висвітлення запропонованої у назві теми, але воно, звісно, заслуговує на увагу, оскільки суттєво увиразнює краєзнавчий портрет Самбора, дозволяє відчути його за І. Франком «духа печать».

Ярослав Яремко,

кандидат філологічних наук,

доцент кафедри української мови

Дрогобицького педагогічного університету ім. Івана Франка

Посібник можна придбати в книгарнях та в автора за телефоном +380974890472

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *